Rajčiny v našich záhradách
Paradajky a papriky sú známe hlavne v letnej sezóne, kedy si z nich môžeme dožičiť ľahké a výživné jedlá. Ako ale správne pestovať paradajky – rajčiny v našich záhradách? Paradajky sa vyznačujú svojou špecifickou arómou a variabilitou rôznych druhov. Od kríčkových cez zakrslé až po rastliny vysoké dva metre. Plody týchto rastlín nie sú iba červené ale aj žlté či oranžové, čerešničkové – ktoré nám pripomínajú malé jednohubky alebo veľké mäsité plody vhodné na obložené taniere či zaváranie. Ich benefity pre zdravie poznáme všetci. Rovnako ako ich prenikavú vôňu či lahodnú chuť. Rajčiny však pre svoje plody potrebujú riadnu starostlivosť.
Pre dobrý predpoklad úrody by sme mali vysádzať iba silné a zdravé rastliny. A to do dobre prihnojenej a prekyprenej pôdy. Pre svoj rast potrebujú slnečné stanovisko s dobrým prúdením vzduchu. Aby nám rajčiny dobre rástli potrebujú priestor. Záhony s rajčinami teda zbytočne neprehusťujeme ale dožičíme im priestor pre vyháňanie výhonkov. Okrem dobrého stanoviska a pôdy s živinami potrebujeme kontrolovať aj zálievku rastlín. Tá by rozhodne mala byť výdatná – veď aj plody majú dužinatý charakter. Napriek výdatnej zálievke by sme to ale s jej intenzitou nemali preháňať. Teda zalievame naozaj výdatne ale zasa neprepolievame rastliny príliš často.
Či ste sa rozhodli pustiť do sadenia priesad alebo vypestovania si vlastných rastlín doma, pamätajte na to, že rastliny zo semien rastú približne dva mesiace. S prípravou teda začíname už vo februári. Ak sa ale necítite na starostlivosť o mladé rastlinky, zvoľte si radšej kúpu zdravých a silných rastlín od miestnych pestovateľov. V období výsadby do vonkajších priestorov nájdeme na trhoch či v niektorých obchodoch naozaj kvalitné priesady. Nezabudnite ale ani na oporné stĺpiky, ktoré paradajky pre svoj rast potrebujú. Hlavne vyššie odrody ich budú potrebovať. Tip: pre zdravé a dobre plodiace rastliny udržiavajte okolie prekyprené a prevzdušnené, rajčiny totiž milujú kyslík nielen pri listoch ale aj pri koreňoch.