Na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva si objednajte právnika
Keď sa manželom na statku narodia dve deti, napríklad dievča a chlapec s odstupom dvoch rokov, a keď to klape aj v samotnom manželstve, spočiatku sa zdá byť rodinný vzťah idylický. Deti sú vedené k práci na rodinnom grunte a ak ide napríklad o veľkostatok, kde je dostatok miesta na bývanie, potom, čo dospejú a každé z nich si založia vlastnú rodinu, môžu všetci bývať na jednom rodinnom grunte pohromade. Takto to v mnohých rodinách skutočne funguje a udržujú sa tu rodinné spoločenstvá, ktoré držia spolu a živia sa napríklad v rámci rodinnej farmy poľnohospodárskou činnosťou. V Maďarsku sa takto bez problémov uživí takmer pol milióna rodinných spoločenstiev.
Problém však môže nastať vo chvíli, keď majiteľ statku objekt odkáže svojim dvom deťom rovným dielom – každému jednu polovicu. Po jeho smrti sa síce nič zásadné diať nemusí, pokiaľ sú súrodenci rozumní, ale ak si jeden postaví hlavu a chová sa ako sebec, bude chcieť dom predať, nechať vyplatiť svoj podiel a prestať udržiavať farmársku tradíciu. Z právneho hľadiska na to má samozrejme právo, aj keď sa vďaka tomu napríklad rodinná farmárska tradícia rozpadne.
Dôležité však je zabezpečiť, aby rozdelenie majetku a predaj domu prebehlo k spokojnosti oboch strán a na to je potrebný skúsený advokát z Bratislavy.
Advokát sa postará o spísanie potrebných zmlúv vysporiadania majetku a môže sa postarať aj o samotný predaj, prípadne kúpu alebo výmenu nehnuteľností, až bude k dispozícii vhodný záujemca. Môžete týmto spôsobom obísť realitnú kanceláriu, kde nemáte nikde istotu, či všetky zmluvy spisuje skutočný právnik, a či teda budú zmluvné dojednania platné podľa regulí zákona.
Bude vám síce ľúto, že sa rodinný grunt rozpredá, a vás prestane táto práca živiť, ale aspoň si uvedomíte, že podielové spoluvlastníctvo nie je najlepšou formou rozdelenia majetku, pokiaľ ide o jeden jediný fyzicky nedeliteľný objekt.