Vodu si pravidelne testujte
Každú pitnú vodu je potrebné neustále kontrolovať. Vodu prijímame do nášho tela a je nesmierne nebezpečne, ak by obsahovala niektoré z nežiaducich látok. Čo by sa vo vode nemalo nachádzať? Niektoré látky vo menších množstvách sú vo vode povolené. V prípade, že budú vykazovať výsledky rozboru testov vody vysoké hodnoty dusičnanov, dusitanov, síranov či iných organických látok je potrebné urýchlene konať. Najmä pri vody zo studne je častá prítomnosť organických látok. Môže sa jednať najmä o pesticídy, ktoré sa do vody dostanú z kontaminácie pôdy.
Pesticídy sa často využívajú pri poľnohospodárstve a veľmi ľahko sa môžu dostať aj do vody. Veľký pozor si dajte na prítomnosť kovov. Ťažké kovy nemajú vo vode čo hľadať a ich prítomnosť je veľmi škodlivá. Takisto si dajte pozor na baktérie. Baktérie sú v prípade rozboru vody jednou z látok, ktoré v malom množstve vodu môžu kontaminovať. No musí sa zmerať celková mikrobiálna kontaminácia vody nato, aby bol určený ich počet. Niektoré baktérie však vôbec nie sú vo vode prípustné. A to najmä ukazovatele fekálneho znečistenia. V prípade takýchto baktérií môže ísť o patogénne mikroorganizmy, ktoré výrazne škodia nášmu zdraviu.
V prípade pitnej vody, ktorú máme z vodovodu sú takéto škodlivé látky nevyhnutné kontrolovať. O rozbor vody z hľadiska chemického mikrobiálneho zloženia sa starajú zamestnanci, ktorí pravidelne robia hygienický rozbor pitnej vody. V prípade, že si chcete otestovať svoju vodu sami doma, stavte skôr na jej tvrdosť. Aj zlá tvrdosť vody môže spôsobovať v domácnosti problémy s výskytom vodného kameňa. Pravidelný odber vody by mal byť takisto v bazénoch, na verejných miestach vo fontánach, ale najmä v našich studniach, kde voda nie je nejako zvláštne chránená. Pre cenu rozboru pitnej vody kontaktujte internetovú stránku vodaservis.sk.